Olejové kondenzační kotle nebo olejové kombinované kondenzační kotle jsou novým vývojem nízkoteplotních olejových kotlů. Mají o 6 až 10% lepší účinnost než jiné topné systémy s olejem. To snižuje náklady na vytápění a vede k nižším emisím CO2, a proto jsou kondenzační topné systémy zákonnou normou pro konvenční topné systémy, které nejsou napájeny z obnovitelných zdrojů energie.
Téměř 100% tepelné energie topného oleje je využíváno technologií kondenzačního kotle. Aby se toho dosáhlo, jsou plyny vznikající při spalování topného oleje ochlazovány na teplotu 56 stupňů, což způsobí kondenzaci vodní páry obsažené uvnitř. Kondenzační teplo slouží jako další zdroj tepla. K dispozici je řada olejových kondenzačních kotlů určených výhradně jako tepelné zdroje tepla pro účely vytápění a kombinované jednotky, které také vyrábějí horkou vodu. Kombinované jednotky jsou k dispozici jako kompaktní kotle s integrovaným zásobníkem vody nebo jako průtokové ohřívače vody a olejové kondenzační kotle, které ohřívají externí zásobník vody.
Olejové kondenzační kotle vyžadují pouze přístup k odpadní vodě a plastové potrubí spalin. U olejových kondenzačních kotlů s výkonem do 200 kW není třeba čistit odpadní vodu. Jsou zvláště vhodné pro použití ve spojení s poskytovateli obnovitelné energie.